...just lovely poodles
Galerie > Psí sporty

Psí sporty

Sportování s našimi pudlaty

V našem chovu se snažíme prosazovat myšlenku, že pudl je nejen pes společenský, ale i aktivní společník. V chovu jsme upřednostňovali (a i nadále je to náš cíl) pejsky aktivní nejen ve výstavním poli, ale ideálně také psí sportovce. A protože člověk by měl začít nejlépe u sebe, sportujeme s pudlíky i my. V současnosti se aktivně věnujeme dvěma sportům, tedy agility a racingu. Některá naše pudlata si zkusila i coursing, třebas se mu v budoucnosti budeme věnovat více. Vše je ve hvězdám. Představujeme Vám naše sportovní hvězdy i hvězdičky.

Racing

Racing lze lehce přiblížit ke koňským a chrtím dostihům. Jen s tím rozdílem, že se běhá krátká rovinná trať, jak s překážkami tak bez nich a vícekrát po sobě. Sport pochází z USA, kde racing běhají pouze terriéři již od šedesátých let.

Rovinná trať má cca 70-100 ma úkolem psa je doběhnout a) jako první do cíle b) v co nejrychlejším čase na konec.

Psi běhají rovinnou i překážkovou trať za umělou návnadou. Trať se může skládat ze tří až pěti nízkých překážek. Cíl je ohraničen stěnou, ve které je probíhací otvor odpdovídající velikosti psa. Stěna je z molitanu, aby nemohlo dojít ke zranění psa.

1. Psi startují skupinově ze startovních boxů a dobíhají do cíle otvorem cílové stěny. Pes, který vyběhne jako první do odchytového prostoru, vyhrává.
2. Psi startují sólo ze startovních boxů a dobíhají do cíle, kde uloví umělou návnadu. Zde se měří čas a vyhrává nejrychlejší pes v součtech.

Na trénincích se běhá rovinná i překážková trať a ze začátku se psi vypouštějí jednotlivě. Se skupinovými běhy se začíná v okamžiku, kdy je pes fixovaný na střapec, je pohlavně dospělý a umí vybíhat z boxů.
Převzato z Český dog racing klub

Hlavní aktéři:
Bigemina's Niki Pohjoinen Tähti (Niki)
Anubis Midnight Lady Paganiniho symfonie (Besy)
Bay Rock X Ambassadors Leonardo (Leo)
Lord Tanus Teschiro (Lordík)
Chanson D'Ete Compliment (Kompi)
Pinbarks JP Paganiniho symfonies AI (Aichan)

Bigemina's Niki Pohjoinen Tähti alias NikiAnubis Midnight Lady Paganiniho symfonie alias Besy

Bay Rock X Ambassadors Leonardo alias Leo
Agility

Je parkurový běh pro psy a jejich majitele a je odvozen od koňského parkůrového skákání. Kolébkou tohoto psího sportu je Velká Británie. Parkur je sestaven z různých typů překážek (skokové, tunely, kladina, houpačka, slalom...). Pes je překonává v předem určeném pořadí na volno (bez vodítka i obojku), veden pouze slovními povely a pohybem psovoda.
Převzato z Českomoravské kynologické unie

Hlavní aktéři:
Bigemina's Niki Pohjoinen Tähti (Niki)
Elizabeth Ginny Teschiro (Eliška)
Moonlight Shadow of Regenfiled (Lilu)
Pinbarks JP Paganiniho symfonie AI(Aichan)
Bigemina's Niki Pohjoinen Tähti alias Niki


Elizabeth Ginny Teschiro alias Eliška

Moonlight Shadow of Regenfield alias Lilu
Coursing

Coursing, přesněji lure-coursing, je sport, kdy pes loví "střapec" – napodobeninu zajíce. Ta je umístěná v terénu a pohybuje se pomocí navijáku a systému kladek.

Trať by měla být členitá, pohyb návnady klikatý a nevyzpytatelný. Velmi atraktivní jsou různé přírodní překážky a záludnosti a psi by měli prokázat své lovecké schopnosti, jak fyzické, tak duševní. Startují dva, výjimečně tři psi a měli by spolupracovat při tomto imitovaném lovu tak, aby jim "zajíc" pomocí rychlé kličky neunikl. Obvykle jeden pes pronásleduje „zajíce“ přímo a druhý podle charakteru prostranství vsadí na jednu stranu a snaží se zajíci nadběhnout. Někdy běží psi dostatečným rozestupem vedle sebe a zajíce se snaží udržet si přesně mezi sebou. Hodnotí se, jak dobře se umí zorientovat v terénu a využít jej, jak dobře spolupracují se sparing-partnerem a jak rychle a dobře dokáží reagovat na změny směru běhu "zajíce". Trať je dlouhá 500 – 700 metrů, kde se dobře prokáže, zda je pes ve výborné kondici, dostatečně rychlý, vytrvalý a zdatný.

Původně vznikl lure-coursing jen pro chrty a ti jsou pro něj nejlépe vybaveni, nicméně chuť lovit střapeček mají psi prakticky všech plemen a v České republice se mohou všichni coursingu účastnit.

Převzato z Nosewrok CZ

Hlavní aktéři:
Bay Rock X Ambassadors Leonardo (Leo)
Anubis Midnight Lady Paganiniho symfonie (Besy)
Chanson D'Ete Compliment (Kompi)
Bigemina's Niki Pohjoinen Tähti (Niki)
Lord Tanus Teschiro (Lord)
Pinbarks JP Paganiniho symfonie AI (Aichan)Nosework

Nosework by se dal volně přeložit asi jako "práce nosem". Jedná se o úplně nový psí sport, který vychází z nejpřirozenější schopnosti všech psů - čichu.

Máme 4 oblasti noseworku. V každém směru je zkouška základní, která je nepovinná a zkoušky 1. až 3. stupně, které na sebe navazují. Ke zkoušce druhého stupně může nastoupit pouze tým, který složil zkoušku prvního stupně příslušného směru. Ke zkoušce třetího stupně může nastoupit pouze tým, který složil zkoušku druhého stupně příslušného směru

Jednotlivé směry noseworku jsou:

Jednotlivé zkoušky vychází z reálných situací, na které se připravují psi profesionálních složek, mají různé zaměření a kladou různé nároky na zkoušený tým tak, aby si každá dvojice našla to, co je bude bavit, a pro co mají nejlepší předpoklady. Každý psovod si tak může vyzkoušet, jak je zdatný v práci se svým psem a jejich týmové souhře. Zažije pocity profesionálního psovoda, který umí číst svého psa, zná zákonitosti šíření pachu a může mu tak při hledání účinně pomoci, stejně tak jako pes pomáhá jemu a odevzdá maximum svých možností a schopností pro svého týmového parťáka. V tomto sportu se nehraje na krásu, body či vteřiny, tady platí jen to, co v reálu, našel - nenašel.

V praxi se v Čechách hledá vzorek škořice a pomerančové kůry.

Hlavní aktéři:
Bay Rock X Ambassadors Leonardo (Leo)
Anubis Midnight Lady Paganiniho symfonie (Besy)
Chanson D'Ete Compliment (Kompi)
Bigemina's Niki Pohjoinen Tähti (Niki)
Paganini Aureus Ytaner (Nino)
Elizabeth Ginny Teschiro (Eliška)
Moonlight Shadow of Regenfield (Lilu)
Lord Tanus Teschiro (Lord)
Pinbarks JP Paganiniho symfonie AI (Aichan)
Dancing Queen itź Mimoletnogo Videnija (Máša)